Obrada masivnog drva
Masivni namještaj izrađen je od punog drveta što ga čini iznimnim proizvodom najvišeg ranga kvalitete. Prednosti masivnog namještaja u najvećoj se mjeri podudaraju s prednostima samog materijala:
Odabir drveta uvelike utječe na izgled i kvalitetu krajnjeg proizvoda. Osim toga, različite vrste drveta upotrebljavaju se za različite namjene.
Zašto odabrati masivno drvo?
- Ekološki materijal – drvo je prirodan materijal i pažljivom obradom zadržava sva svoja ekološka svojstva. Drvni materijal dolazi iz šuma kojima se odgovorno gospodari pri obradi se poštuju strogi ekološki zahtjevi.
- Dugovječnost – kao i svi proizvodi od punog drveta, namještaj Stolarije Ćuk ima izuzetno dug vijek trajanja što je odraz kvalitete materijala, ali i stručne obrade i izvedbe.
- Jedinstvenost – upravo zbog svoje naglašene prirodnosti (godovi, kvržice i kvrge, niti,…), namještaj od masiva je poseban te ne postoje dva potpuno jednaka komada namještaja.
- Estetika – drvo je samo po sebi lijep materijal koji se dodatno oplemenjuje završnom obradom i dizajnerskim oblikovanjem. Masivni namještaj je generacijama odraz stila, odlično se uklapa u sve stilove uređenja te u svaki interijer unosi ljepotu i toplinu prirode.
Proizvodnja namještaja i građevne stolarije
Vrste drveta koje najčešće upotrebljavamo u proizvodnji:
Hrast
Bukva
Orah
Jasen
Javor
Jela
Smreka
Ariš
- Tehničke osobine hrasta
Hrast je drvo koje dolazi iz porodice fagaceae, a zbog njegove visine koja može doseći čak 40 metara čini idealni izbor za izradu dasaka, a kasnije za izradu masivnog namještaja. Hrastovina ima svojstva koja joj omogućuju dobru strojnu obradu. Dobro se suši i omogućuje brojne operacije poput ljepljenje. Hrastovina se, uglavnom, mašinski dobro obrađuje. Drvo hrasta drži eksere i zavrtnje. Uglavnom se dobro suši, mada zbog pojave kolapsa i pukotina zahtjeva lagano sušenje. Hrastovina se uglavnom dobro lijepi, mada je moguća pojava fleka na lijepljenim površinama. Dobro se bajca, lakira i boji.
Hrast upotrebu nalazi u proizvodnji brodova, željezničkih pragova, a jedna od najvažnijih primjena je u proizvodnji masivnog namještaja. Zbog svojih svojstava, hrast može opstati i nekoliko stotina godina, a namještaj izrađen od starog hrasta se posebno cijeni.
- Tehničke osobine bukve
Bukva je najraširenija vrsta drveća u našoj zemlji, a areal njenog rasprostranjenja je centralna i južna Evropa. Stablo bukve visoko je od 20 do 40 metara, dužina debla 15-20 metara.
Drvo bukve se ručno i mašinski dobro obrađuje. Trajnost bukovine, u promijenjivim stanjima je mala, dok je njena trajnost pod vodom i na suhom velika.
Drvo bukve ima vrlo široko polje upotrebe i koristi se za nisku i visoku gradnju, za stepeništa, za impregnirano drvo i vodogradnju, za željezničke pragove, namještaj furnir, parket, za proizvodnju iverastih i vlaknastih ploča, za proizvodnju celuloze, zatim za izradu šperanog, lameliranog i savijenog drveta.
- Tehničke osobine oraha
Rasprostranjenost oraha je srednja, zapadna i južna Evropa, a ima ga u Maloj Aziji, sjevernoj Africi, sjevernoj Indiji i Kini.
Drvo oraha se dobro ljušti, sječe i brusi. Zahtjeva lagano sušenje. Dobro se lijepi. Površinski se dobro obrađuje, dobro se bajca, lakira i boji.
Orahovina se upotrebljava za proizvodnju sječenog i ljuštenog furnira, zatim u proizvodnji namještaja i za unutrašnje oblaganje objekata, za proizvodnju panel ploča i parketa. Orahovina se također koristi kao specijalno drvo za tokarenje i intarziju, zatim za proizvodnju muzičkih instrumenata, za proizvodnju držača za puške i u druge svrhe.
- Tehničke osobine jasen
Rasprostranjenje običnog jasena je u čitavoj Evropi i u sjevernim djelovima Male Azije. Stablo jasena je visoko od 25 do 35 m, a dužina debla je 15-20 m. Stabla starosti do 300 godina dostižu prsni opseg do 1 m. Upotrebljava se za proizvodnju namještaja, parketa, kao konstrukcijsko drvo, za vanjsku i unutarnju upotrebu. Specijalna namjena jasenovine je za proizvodnju sportskih sprava, zatim za proizvodnju stilskog namještaja u brodogradnji, vagonogradnji, avionskoj i mašinskoj industriji.
- Tehničke osobine javora
Javor ima Stablo dugog debla pravilne krošnje. Drvo je žućkasto-bijelo, dosta teško i srednje tvrdo. Teško se cijepa, lako obrađuje i dobro polira. Upotrebljava se za izradu manjih brodica, klupa, sjedala i brodskog namještaja.
- Tehničke osobine jele
Rasprostranjenje jele je u srednjoj, zapadnoj i južnoj Evropi. Jela je zimzeleno drvo, čija je visina stabla 30 do 40 m, mada se mogu sresti primjerci od 50 i više metara. Dužina debla je 20 m, a prsni opseg stabla do 1 m. Drvo jele se dobro mašinski obrađuje, dobro se ljušti, reže, buši i brusi, dobro drži eksere i zavrtnje, dobro i brzo se suši, teško se tokari, dobro se rezbari, dobro se bajca, a nešto lošije se lakira kiselim i baznim lakovima, teško se impregnira.
Drvo se najčešće upotrebljava kao konstrukcijski materijal za unutrašnju ugradnju, zatim za gradnju pod zemljom i pod vodom. Koristi se za proizvodnju muzičkih instrumenata , u celuloznoj i papirnoj industriji, u industriji ploča, u proizvodnji drvene ambalaže i dr.
- Tehničke osobine smreka
Rasprostranjenost smreke je na planinama srednje i južne Evrope, na sjeveru se prostire do Skandinavije, a južna granica su joj planine Balkanskog poluotoka. Drvo smreke se dobro struže, buši, brusi i polira. Lako je za tokarenje i dobro drži eksere i zavrtnje. Dobro i brzo se suši, ali je sklono vitoperenju i krivljenju. Drvo se dobro lijepi, dobro se bajca, ali se teško lakira. Naročito se teško impregnira i pruža mali otpor prilikom lakiranja kiselim i baznim lakovima.
Drvo smreke se koristi kao drvo za furniranje, kao konstrukcijski materijal, za vanjsku i unutarnju gradnju, za krovne konstrukcije i stepeništa. Specijalna namjena mu je za izradu muzičkih instrumenata kao rezonancijsko drvo, zatim u proizvodnji drvne vune, četki, papira, celuloze, za proizvodnju ivera za ploče, iverice i dr.
- Tehničke osobine ariša
Ariš – Stablo planina srednje Europe. Uspijeva do gornje granice šumske vegetacije. Doseže visinu od 40 m i promjer od 1.5 m. Deblo je vrlo dugo, a krošnja rijetka i čunjasta. Jedina domaća četinjača kojoj lišće otpada zimi. Drvo je elastično, smolasto, trajno, crvenkaste boje i široke srži. Godovi su pravilni i izraziti. Ariš je cijenjeno i traženo brodograđevno drvo. Trajno je pod vodom. Izvrsno je za lameliranje.
Imate pitanje?
SLOBODNO NAM SE JAVITE I POSTAVITE BILO KOJU VRSTU UPITA